Invloed regeerakkoord op nieuw aanslagjaar
Personenbelasting 2026: veelgestelde vragen, helder uitgelegd door een expert
- TAGS
- FISCALITEIT
De aangifte aanslagjaar 2026 wordt chronologisch behandeld. Uiteraard is er de invloed op de belastingaangifte door het regeerakkoord van de regering De Wever.
Deze regering is genoodzaakt om de begroting van dit land terug op orde te krijgen. De vereiste maatregelen dienen zo snel mogelijk hun toepassing te vinden want de klok tikt en de financiële markten willen een signaal vanwege deze regering dat er een kentering komt.
Dit gaat, naast het aanscherpen van sommige bestaande maatregelen, gepaard met heel wat nieuwe fiscale wijzigingen die bijna op elk vak van de aangifte een invloed hebben.
Zo bevat de Programmawet van 18.07.2025, reeds fiscale bepalingen die van kracht zijn vanaf 1 juli 2025, andere bepalingen beginnen pas vanaf 29 juli 2025 of later. Dit maakt de wetgeving complex en onoverzichtelijk waardoor, bij de bespreking over aanslagjaar 2026, tevens een vooruitblik naar de daaropvolgende aanslagjaren aangewezen is om een volledig beeld te krijgen van wat er op fiscaal gebied nog te gebeuren staat.
Als fiscalist of boekhouder is het cruciaal om deze veranderingen correct te vertalen naar nuttig advies voor uw klanten. Filip Vandenberghe loodst u door enkele veel gestelde vragen.
Voor werknemers en zelfstandigen wijzigen er een aantal belangrijke fiscale regels:
Bezoldigingen
vrijwillige overuren: de regeling van de vrijwillige overuren (relance-overuren) wordt verlengd vanaf 1 juli 2055
overwerktoeslag: het stelsel van de vrijwillige overuren met overwerktoeslag wordt eveneens verlengd vanaf 1 juli 2025
Roerende inkomsten
de taks op de effectenrekeningen: er wordt een strengere aanpak ingevoerd teneinde belastingontwijking van de effectentaks t.b.v. 0,15% te verhinderen vanaf 29 juli 2025
carried-intrestregeling: een wetgevend kader voor de genieters van carried-intrest regeling: dergelijke inkomsten vormen vanaf 27.07.2025 een roerend inkomen dat belast wordt aan 25%
invoering van een extit-belasting voor aandeelhouders-natuurlijke persoenen: de betrokken ingezeten of niet-ingezeten aandeelhouders zullen, voor verrichtingen vanaf 29.07.2025, het ontvangen fictieve dividend moeten aangeven in hun aangifte in de inkomstenbelasting, in overeenstemming met de dubbelbelastingverdragen die betrekking hebben op de niet-ingezeten aandeelhouders
Andere
nieuwe mogelijkheid tot regularisatie: fiscaal en sociaal vanaf 29.07.2025
inschepingstaks: een verhoging van de inschepingstaks vanaf 29.07.2025
Procedure:
belastingverhoging en een eerste overtreding te goeder trouw: nieuwe invulling vanaf 29.07.2025
.webp)
algemeen
bevriezing van de fiscale grensbedragen tot en met aanslagjaar 2030
afbouw huwelijksquotiënt: gehalveerd voor niet-gepensioneerden tegen 2029 om niet-werken af te raden
afschaffing van de belastingvermeerdering voor de genieters van winsten en baten bij onvoldoende VA
de invoering van een meerwaardebelasting vanaf 1 januari 2026
personalia
verhoging van de netto-bestaansmiddelen van kinderen ten laste
verhoging van de belastingvrije som voor kinderlast
aanpassing van het fiscaal stelsel van de studiebeurzen inzake vrijstelling van nettobestaansmiddel
aanpassing van het statuut van kinderen ten laste voor zelfstandigen die hun kinderen bezoldigingen toekennen
verlaging van de leeftijdsgrens voor studentenarbeid vanaf 15 jaar
niet-indexering belastingkrediet voor kinderen ten laste
bezoldigingen
een éénmalige niet-indexatie van vrijstelling woon-werkverkeer met de auto
versoepeling van het bestaande expat-regime voor ingekomen belastingplichtigen en onderzoekers
uitbreiding van de sectoren waar met flexi-jobber kan gewerkt worden en tevens optrekken van de inkomensgrens uit dergelijke activiteiten
aanpassing/schrapping belastingvermindering op vervangingsinkomsten en pensioenen
belasten van het leefloon als vervangingsinkomen
afschaffen van het PC-privéplan en het forfait voor verre verplaatsingen
harmoniseren van de collectieve bonussystemen
verhoging van het maximumbedrag van de maaltijdcheque: in twee stappen verhogen met €2 van €8 ➔ €12.
aanpassing statuut bezoldigingen voor jonge sporters
verankeren 180 fiscaalvriendelijke overuren voor werknemer en werkgever
aanpassing berekening bijzondere bijdrage sociale zekerheid
invoeren van een wettelijk kader kosten eigen aan de werkgever
Pensioenen:
invoering van een bonus-malus regeling voor wie langer werkt dan de wettelijke pensioenleeftijd met afschaffing van de bestaande pensioenbonus
integratie van het verhoogd pensioensparen in het klassiek pensioensparen (duaal pensioensparen)
aanpassing bijverdiensten voor gepensioneerden
extra solidariteitsbijdrage op tweedepijlerpensioenen vanaf 2027 en een hogere Wijninckxbijdrage vanaf 2026
belastingvermindering voor de hoogste pensioenen wordt afgebouwd.
onderhoudsuitkeringen
verlagen van de aftrekbaarheid van onderhoudsuitkeringen voor betalingen binnen de EER en schrapping van deze besteding indien betrekking op landen buiten de EER
diverse inkomsten
invoering van een minimisbepaling inzake het normaal beheer privévermogen
roerende inkomsten
uitbreiding regime auteursrechten naar ICT-sector en afschaffen van het wettelijk forfait op de inkomsten van auteursrechten
Woonfiscaliteit
de schrapping van de federale intrestaftrek vanaf aanslagjaar 2026 maar ook voor lopende leningen
omzetting van de lopende federale overgangsbepalingen inzake woonfiscaliteit naar het federaal langetermijnsparen
belastingverminderingen
afschaffen van het merendeel van de federale belastingverminderingen vanaf aanslagjaar 2026, private privaks, adoptie, microfinanciering, enz.
aanpassen van de belastingvermindering voor giften van 45% naar 30%
autofiscaliteit
aanpassing autofiscaliteit voor (stekker)hybrides in de personenbelasting aangeschaft vanaf 1 juli 2023 e.v.
aanpassing emissienormen ‘valse hybrides’
andere
afschaffen van vrijstellingen integrale kwaliteitszorg, stegbonusleen, meerwaarde op bedrijfsvoertuigen, sociaal passief inzake het eenheidsstatuut
verhoging van het belastingkrediet voor zelfstandigen vanaf aanslagjaar 2026
aanpassing van de investeringsaftrek: onbeperkte overdraagbaarheid
verplichte invoering van het mobiliteitsbudget
invoering van een ondernemersaftrek voor zelfstandigen
Procedure:
aanpassing controle-en aanslagtermijnen
Bovenstaande vragen en nog veel meer rond de ‘aangifte personenbelasting’ worden behandeld in de sessie ‘Update aangifte personenbelasting’. Je krijgt een diepgaand overzicht van de belangrijkste fiscale wijzigingen in de personenbelasting voor aanslagjaar 2026 en een stevige vooruitblik naar 2027 en volgende.
De sessie wordt gegeven door Filip Vandenberghe, auteur en docent personenbelasting. Hij behandelt de nieuwste ontwikkelingen en praktische toepassingen, zodat fiscalisten en boekhouders hun cliënten optimaal kunnen adviseren. Wanneer? Je hebt de keuze uit meerdere data en locaties.
