Tijdens de Club productiemanagers plaatste Gerd Bellemans van idpunt multiculturaliteit in een breder kader. In plaats van te denken in termen van beperkingen, origine of zaken die mislopen, kijken we beter naar de opportuniteiten. Iedereen is immers uniek en elke Vlaming heeft – dankzij onze turbulente geschiedenis – zelf ook gedeeltelijk vreemde roots. Geloof gewoon in mensen, laat je verwonderen door mensen en zie de opportuniteiten. Dit geldt niet alleen voor allochtonen, maar ook voor “mature medewerkers” (50 plussers), voor mensen met beperkingen, voor vrouwen in technische jobs,… zeg maar gewoon… voor iedereen!
Een gemengde werknemerspopulatie brengt natuurlijk ook problemen met zich mee. Zodra er diverse groepen zijn in je organisatie, gaan die concurreren. Dat zit in onze genen. We merken bvb. dat hoe meer diversiteit er in een maatschappij is, hoe meer de sociale cohesie aangetast wordt. Anderzijds is het gevaarlijk om mensen van een bepaalde groep, zonder gemeenschappelijke en duidelijke doelstellingen, continu onderling te laten samenwerken, omdat je dan samenscholing riskeert.
Belangrijk is dat we ons veilig voelen bij de anderen. Daarvoor is kennis van elkaar nodig, openheid om erover te spreken maar zeker in de richting van een visie. Allochtonen en anderstaligen moeten natuurlijk weten wat van hen verwacht wordt. Geef verantwoordelijkheden, haalbare en uitdagende doelstellingen, creëer een context waarin deze kunnen gerealiseerd worden. Hier hebben verantwoordelijken een fundamentele opdracht.
Positief staan tegenover andere culturen biedt volgende voordelen:
De tijd van bazen is voorbij, die van coaches is aangebroken Coaching houdt in dat je als chef respect toont en mensen bij je verhaal betrekt. Communicatie dus, maar dat impliceert ook luisteren naar hun verhaal. Tip: vraag na het gesprek ook aan mensen wat ze van het gesprek vonden. Bepaal ook acties en maak afspraken, er is immers engagement nodig.
De bedrijfscultuur is de verantwoordelijkheid van de directie. Zorg hier voor een positief verhaal.
Wil een allochtoon bepaalde zaken anders doen dan Vlamingen, pak dit dan consequent aan. Luister wat het probleem is en leg dan uit wat hoort volgens de missie en waarden van de organisatie. Uiteraard kan je ook die waarden aanpassen, indien dat interessanter lijkt.
Besef ook dat werknemers “intra”preneurs zijn, ze durven niet alleen stappen, ze hebben m.a.w. coaching van hun manager nodig. Hoe dat concreet in zijn werk gaat? Iedereen heeft ambitie: een droom. Die droom moet stroken met de waarden en missie van het bedrijf. Iedereen heeft ook talent, waardoor hij competenties heeft voor de functie die hij vervult.
De functiebeschrijving is de start van een traject/project dat je samen zult afleggen met de medewerkers. Het kan een leidraad zijn voor een goede communicatie om tot betere resultaten te komen. Het functieproject ziet er dan best als volgt uit:
De clubleden noteerden tijdens de sessie hun leerpunten, je vindt ze hieronder samengevat:
Omgaan met multiculturaliteit op de werkvloer
07 jan. 2026 | SBM
Productie- en onderhoudsmanagement
Hoe productiemanagers processen vereenvoudigen met visueel denken
03 nov. 2025 | SBM
Productie- en onderhoudsmanagement
Tijdens de clubsessie bij Creax en Innduce ontdekten leidinggevenden hoe kennis delen de motor wordt van vernieuwing in de maakindustrie
12 aug. 2025 | SBM
Productie- en onderhoudsmanagement
De maakindustrie is in Vlaanderen allesbehalve passé. Het is wél complexer, digitaler en veeleisender geworden
08 jul. 2025 | SBM
Productie- en onderhoudsmanagement
Onderhoudsmanagers leren van Europa’s meest innovatieve plantaardige fabriek